Rafał Markiewicz

Czy znasz swoje mocne strony?

Czy znasz swoje mocne strony?

Moja kariera zawodowa, coaching i rozwój osobisty, którym się zajmuję, uświadomiły mi jak ważne jest dobre poznanie samego siebie. Dopiero wtedy możemy odkryć swoje mocne i słabe stron, a następnie skoncentrować się na rozwoju tych pierwszych.

5 głównych talentów

W swojej pracy korzystam z moich 5 głównych talentów określonych na podstawie metodologii Instytutu Gallupa (https://www.gallupstrengthscenter.com/):

Rafał Markiewicz - coach - coaching - CliftonStrengths

  • Talentu bliskości – który pozwala mi na nawiązywanie bliskich relacji z moimi klientami.
  • Talentu indywidualizacji – dzięki któremu, zauważam i doceniam unikalne cechy moich klientów i pomagam wykorzystać je do osiągnięcia zamierzonego celu. Ten talent powoduje również, że cały czas pamiętam o tym, że „droga najlepsza dla mnie, nie jest najlepszą drogą dla mojego klienta”, dlatego też to mój klient podejmuje decyzję o wyborze drogi a ja wspieram go w podążaniu po niej.
  • Talentu uczenia się – który powoduje, że nieustannie uczę się i rozwijam, bo to po prostu bardzo lubię. Mam też tę szczególną przypadłość, że najlepiej uczę się, ucząc innych. Zatem możesz mnie spotkać nie tylko na coachingach, ale także na szkoleniach i różnego rodzaju wystąpieniach na konferencjach.
  • Talentu zgodności (zwanego też talentem harmonii) – to właśnie z jego powodu szukam porozumienia i nie lubię konfliktów. Dążę do równowagi emocjonalnej, poprzez redukcję napięć i rozładowywanie stresu. Kocham słowo „integralność”, które dla mnie określa życie i działanie w zgodzie z samym sobą i do tego zachęcam również moich klientów.
  • Talentu dyscypliny – brzmi i trochę strasznie i trochę nudno, ale to bardzo przydatny talent. Dzięki niemu przestrzegam planów działania i kończę to co zaczynam. Dzielę się tym talentem z moimi klientami, aby również ich plany były realizowane sukcesywnie i zawsze doprowadzane do końca.

Po wykonaniu testu otworzy się strona z podstawowym raportem. Jeżeli będzie on w języku angielskim, a Ty potrzebujesz go w języku polskim, wystarczy w pasku adresu podmienić pogrubiony fragment z „en-EN” na „pl-PL” https://www.gallupstrengthscenter.com/Dashboard/pl-PL/CSF. Największą wartością tego testu nie jest jednak raport podstawowy. Jest nim „Strengths Insight and Action-Planning Guide” (niestety tylko po angielsku otrzymacie jego pełną rozbudowaną wersję), który zawiera szczegółowe informacje o naszych talentach oraz wskazówki, jak możemy te talenty wykorzystać w naszym życiu.

3 profile osobowości

Według metodologii Rogera Hamiltona mój dominujący profil to Lord. Tak wiem, nie brzmi to dobrze i faktycznie prawie każdy, kto poznaje tę metodologię nie chce być Lordem. Bo znacznie lepiej brzmią takie profile jak: Kreator, Gwiazda, Supporter, Trader, Deal Maker, Machanik czy Akumultaor.

Rafał Markiewicz - coach - coaching - profile osobowości Roger Hamilton

Niemniej jednak Lord to bardzo silny i przydatny profil. Charakteryzuje go dokładność, analizowanie każdej sytuacji i widzenie wielu detali, które inni mogą przeoczyć. Jest świetny w odkrywaniu tego co nieefektywne i definiowaniu ryzyk, którym należy zapobiec. Choć brzmi to bardzo biznesowo, to te moje cechy pomagają wielu moim klientom odkryć również to, co mogą poprawić w swoich prywatnych planach czy działaniach.

Dwa pozostałe profile tzw. wspierające to Akumulator i Mechanik.

Dzięki pierwszemu łatwo mi pomagać moim klientom w odpowiednim zorganizowaniu swoich działań i planów. W szukaniu odpowiedniego miejsca i czasu na to co planują. Drugi profil powoduje, że mam łatwość wspierania klientów w kończeniu tego co zaczęli i szukaniu sposobów na uproszczenie lub udoskonalenie podejmowanych działań.

Jeżeli wykonacie test „Dynamik Bogactwa” Rogera Hamiltona, to otrzymacie 36-stronicowy raport szczegółowo opisujący Wasze 3 profile oraz ich mocne i słabe strony.

Jasna ścieżka

Dzięki tej wiedzy mogłem trafnie określić obszary moich aktywności zawodowych, w których działając będę czuł satysfakcję i spełnienie. Z tego powodu właśnie, mój wybór padł na coaching, zarządzanie zespołami i szkolenie innych menedżerów oraz na upraszczanie procesów i procedur funkcjonujących w firmach.

Teraz pozostaje zadać pytanie, co Ty wiesz o sobie i swoich mocnych stronach? Na ile świadomie zarządzasz sobą i swoim życiem?


Oba podane w tym artykule testy są odpłatne (Top 5 CliftonStrengths – US $19.99, Dynamik Bogactwa Rogera Hamiltona – 399 PLN). Z faktu, że o nich piszę, nie mam żadnych korzyści finansowych, a podaję je jedynie z tego powodu, że wniosły do mojego życia wiele cennych informacji. Oba testy można wykonać w języku polskim.

Jeżeli chcesz się czegoś więcej o nich dowiedzieć lub nie wiesz jak wykupić w języku polskim test Top 5 CliftonStrengths napisz do mnie, chętnie pomogę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *