Rafał Markiewicz

Prze_myślnik #43 – odwaga bycia szczęśliwym

Prze_myślnik #43 – odwaga bycia szczęśliwym

Ludzie szczęśliwi często są wyrzutem sumienia, dla tych nieszczęśliwych. Udowadniają bowiem, że poczucie szczęścia jest w zasięgu każdego zwykłego człowieka. Tym samym pozbawiając nieszczęśliwców argumentu, że szczęśliwość to stan niemal magiczny dostępny tylko dla wybranych.

Ludzie szczęśliwi, to ci którzy zdecydowali, że chcą takimi być. Ci, którzy nie uzależniają swojego szczęścia od warunków zewnętrznych lub innych osób. Ci, którzy odnaleźli wewnętrzną siłę do cieszenia tym co mają i doceniania rzeczy małych i codziennych.

Żyją bez zachłanności na dary losu i bez formułowania oczekiwań wobec Świata. Dzięki temu nie odczuwają poczucia starty i żalu niespełnienia. Natomiast całą swoją energię kierują na codzienne i odpowiedzialne kreowanie swojego życia w zgodzie ze sobą. Mają też na tyle odwagi, aby ze swojego życia i otoczenia usuwać to i tych, którzy im nie służą.

Decyzja o byciu szczęśliwym to często akt odwagi, bo niejednokrotnie jest ona okupiona ceną jaką przyjdzie nam za to zapłacić. Bywa bowiem i tak, że nasze otoczenie nie lubi zbyt dużo szczęśliwości w swojej bezpośredniej bliskości. Bo przez konfrontacje z nim uświadamia sobie swój obecny stan i zrobi wszystko, aby innym było tak samo niefajnie jak im.

Jedna z moich klientek, która podjęła decyzję o odejściu z pracy, w której panowały warunki zbliżone do mobbingu spotkała się z agresją ze strony niektórych swoich koleżanek. Bo przy niej nie można było już tylko narzekać na zawodowe życie i bezsilnie powtarzać „no ale co my możemy zrobić”. Ona stanowiła żywy przykład odpowiedzi na to pytanie.

Jeden z moich klientów, który zdecydował się powiedzieć o swoim gejostwie rodzinie i bliskim stracił swoją najbliższą przyjaciółkę. Przyczyną był fakt, że utraciła ona w tym momencie status „szczególnej osoby” w jego życiu. Powierniczki jego tajemnic.

Ludzie szczęśliwi, to ludzie odważni i jestem pełen wdzięczności za to, że tak często mogę z nimi pracować, a czasami nawet pomagać im to szczęście odkrywać.

Rafał Markiewicz - coach - coaching - rozwój - osobisty - odwaga bycia szczęśliwym

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *