Metodę tę odkryłem poniekąd dzięki moim klientom. Szczególnie tym, którzy pracują w tzw. centrach usług wspólnych, bo tu dynamika zmian w zakresie procesów, struktur organizacyjnych i zadań jest doprawdy szybka. Jak się wkrótce okazało, to szaleńcze tempo nie do końca zrozumiałych zmian dotknęło także i inne osoby pracujące w różnych firmach oraz branżach. Dało też w kość właścicielom wielu firm.
Kiedy słyszysz, albo i sam mówisz: „te ciągłe zmiany są bez sensu”, „ledwo to wprowadzili, a już zmieniają”, „gdzie tu logika tych działań”, „zmian jest tyle, że wszyscy się już gubią”, „ledwo coś obiecali, a teraz temu zaprzeczają”, „za szybko, za dużo, zupełnie bez sensu” – to ten wpis jest zdecydowanie dla Ciebie.
Okazać się bowiem może, że w tym pozornym chaosie i braku logiki jest pewna jasno określona metoda. Co prawda wymagająca i związana z pewnymi kosztami, ale zarazem często skuteczna.
Nie będę jednak ściemniał, w części przypadków będzie to po prostu efekt zwykłego bałaganu i braku kompetencji. Warto jednak zastanowić się w której grupie się znaleźliśmy i chyba co najważniejsze, przestać wyczekiwać, że ten proces zmienności któregoś dnia się skończy.
Działaj szybko, mimo niepełnej wiedzy
Pętla ODDA jak wiele technik i strategii działania ma swoje źródło w wojskowości, a dokładniej w technice walk powietrznych. Jej twórcą jest pułkownik John Boyd, który jako pilot myśliwca miał przydomek „Boyd 40 sekund”. Zyskał go dzięki swojej umiejętności szybkiego przedostawania się na tył samolotu wroga, dzięki czemu wygrywał pojedynki powietrzne. W skrócie można powiedzieć, że jego metoda sprowadzała się do zasady „działaj szybko, mimo niepełnej wiedzy” i bazowała na czterech krokach:
- obserwuj samolot wroga
- zorientuj się we własnej sytuacji
- podejmij decyzję odnośnie swojego następnego posunięcia
- podejmij akcję i strzelaj!
Następnie powtórz wszystkie kroki od początku i powtarzaj je, aż do wygrania pojedynku.
Siłą tej metody jest szybkość działania i wyeliminowanie paraliżu decyzyjnego. Chodzi o podjęcie przez pilota maksymalnej liczby decyzji w danym czasie. Dzięki temu wyprzedza on działania wroga. Pamiętać jednak należy, że pilot z szybszą pętla ODDA marnuje też więcej pocisków.
Dziś w biznesie ta technika jest wykorzystywana do tego, aby szybciej przejść przez proces decyzyjny i wyprzedzić konkurencje w dostosowywaniu się do warunków rynkowych. Stąd szybkie zmiany w procesach, strukturach organizacyjnych i zadaniach. Działania konkurencji i otoczenie rynkowe zmieniają się dynamicznie, przez co zmienia się również nasza pozycja, zatem możliwe są częste zwroty akcji. Zwroty te na pozór mogą wyglądać na nielogiczne w konkretnym łańcuchu decyzji. Podobnie jak w przypadku pilotów z najszybszą pętlą ODDA, również firmy z dużą dynamiką w tej pętli wśród wielu dobrych decyzji będą podejmowały również sporo złych, które będą wymagały korekty.
Pętla ODDA w biznesie
Ta lotnicza metoda stosowana w biznesie również składa się z czterech kroków, określanych jako:
- obserwacja – pozyskaj informacje ze świata zewnętrznego oraz rozpoznaj co się dzieje
- orientacja – zorientuj się czego dotyczą zdobyte informacje
- decyzja – zdecyduj co zrobisz w odpowiedzi na daną sytuację
- akcja – podejmij zdecydowane działanie
Niemniej jednak, aby ta metoda miała szanse powodzenia należy pamiętać o kilku kluczowych założeniach, o których wspomina w jednej ze swoich książek Vishen Lakhiani:
- zrób wszystko, co w Twojej mocy, żeby przyśpieszyć cykl podejmowania decyzji
- poruszaj się szybko, skręcaj i ucz się po drodze
- upadaj szybko, upadaj często, wyciągaj wnioski
- pogódź się z szybkimi innowacjami i zmianami
- komunikuj się często i otwarcie
To ostatnie założenie jest szczególnie istotne w kontekście osób, których decyzje wynikające z tej metody dotykają. Mogą się one bowiem czuć zagubione w zmienności i ewentualnej sprzeczności zapadających decyzji. Zarazem powinny mieć świadomość dopuszczalności błędów w tych decyzjach, aby je dostrzegając nie obawiały się ich otwarcie komunikować. Dzięki temu możliwe będą szybkie działania korygujące.